0 грн. 0

Що таке підпокрівельна гідроізоляція для скатної покрівлі

І досвід, син помилок тяжких,

І геній парадоксів друг ... (А. С. Пушкін)

Плівки і мембрани для паро- та гідроізоляції часто вибирають і купують за залишковим принципом, особливо не вникаючи в властивості і призначення, а орієнтуючись тільки на ціну. І дарма, адже погана гідроізоляція може звести нанівець дороге утеплення і привести до псування дерев'яних балок стропильної системи. Ремонт і заміна звичайно дадуть вам досвід і розуміння, але хіба у вас є зайвий час і гроші для таких уроків?

Підпокрівельний пиріг і з чим його їдять

Уявіть собі ваш майбутній дах. А тепер складіть перелік всіх будівельних матеріалів, з яких вона складається. Вийшло? Давайте звіримося. Для прикладу ми візьмемо утеплену покрівлю під житлову мансарду (див. рисунок нижче).

Як утеплити дах розріз.jpg

Приклад хороший тим, що тут є всі верстви, які є і в більш простих варіантах покрівлі.

Тепер докладніше про плівки і мембрани, почнемо йти зсередини приміщення.

Що таке паробар'єр і навіщо він потрібен

У широкому сенсі паробар'єр – це герметичний прошарок між внутрішнім приміщенням і мінеральним утеплювачем (див. рисунок нижче).

Паробарьер і гідроізляція в утепленому даху.jpg

Пароізоляційна плівка – абсолютно непроникна для води в будь-якому вигляді (рідкому і газоподібному).

Сучасний паробар'єр – це тришаровий матеріал, в якому армована сітка з поліпропілену ламінована двома шарами поліетилену. За рахунок цього матеріал в рази міцніше і довговічніше монолітного такої ж товщини.

Паробар'єр JUTA.jpg

Тому, якщо вам пропонують використовувати як пароізоляцію звичайну поліетиленову плівку – не погоджуйтеся, і взагалі знайдіть інших покрівельників.

Як з'єднати плівку з рулонів в суцільний герметичний захист коротко розглянемо далі, а спочатку трохи фізики.

Що поганого може статися, якщо пароізоляції не буде? Нехай собі пар виходить шкода, чи що? – може запитати недосвідчений в будівництві читач.

Волокнистий утеплювач на 80-90% складається з повітря. Саме сухе нерухоме повітря і є теплоізолятором. Справа в тому, що проходячи через пиріг утепленої покрівлі або каркасної стіни, повітря охолоджується. Через зниження температури частина водяної пари випадає у вигляді конденсату. Конденсується вода прямо всередині волокнистого утеплювача і на дерев'яних конструкціях тощо (див. рисунок нижче).

Як випадає конденсат в утеленій стіні.jpg

Мало того, що вода всередині стіни – це середовище для розвитку цвілі і псування оздоблювальних матеріалів, намокання утеплювача призводить до втрати теплоізоляційних властивостей. А це вже може стати причиною промерзання з усіма витікаючими наслідками.

Паробар'єр якраз потрібен для того щоб вологе повітря не потрапляло зсередини приміщення в покрівельний сендвіч (він же підпокрівельний пиріг).

Паробар'єр – це не просто спеціальна плівка. Важливо герметично склеїти стики рулонів і всі примикання до будівельних конструкцій. Для цього розроблені спеціальні будівельні стрічки, якими склеюють краї плівок. Приклад того, де проходять пароізоляційні плівки – на малюнку нижче.

Паро та гідроізоляція утепленого ватою даху в розрізі.jpg

Самих пароізоляційних плівок існує кілька видів з різною спеціалізацією. Це, наприклад, фольгований паробар'єр для саун з тепловідображаючим шаром або паробар'єр з частковою паропроникністю. Купити його можна буде, якщо у вас дача або будинок де ви буваєте тільки по вихідним. Коли ви поїхали і вимкнули опалення, зайвий пар поступово вийде через шар пароізоляції, а не сконденсується на стінах і стелі. Паробар'єр можна укладати будь-якою стороною до приміщення. Він однаково непроникний.

Гідроізоляція. Що краще плівка або супердифузійна мембрана

Почнемо з відповіді на питання навіщо потрібна гідроізоляція утеплювача із зовнішнього боку. Фізично утеплювачем є нерухоме повітря, яке утримує волокна утеплювача (мінеральної вати). Тому критично важливо, щоб мінвата залишалася сухою. Мокра базальтова вата втрачає теплоізоляційні властивості на 90%, а це вже готовий місток промерзання (див. рисунок нижче).

Що таке місток холоду в утеплювачі.jpg

На малюнку зображений місток промерзання через помилки монтажу утеплювача, але мокрий утеплювач цілком стає містком холоду.

Якщо вода замерзне всередині підпокрівельного пирога житлової мансарди, то це призведе до руйнування оздоблювального шару. У будь-якому випадку присутність вологи – це цвіль, грибок і гниття. Допускати попадання вологи категорично не можна.

ЗВІДКИ БЕРЕТЬСЯ ВОДА ПІД ДАХОМ? Якщо дах цілий. Адже дахове покриття якраз для того і існує щоб вода стікала по ньому не потрапляючи всередину.

Справа в тому, що покрівля не буває абсолютно непроникною. Волога в підпокрівельному просторі з'являється регулярно – це:

 • невеликі протікання через стики листів і місця кріплень;
 • атмосферна волога від туману;
 • конденсат (роса) на внутрішній стороні металевих дахів від добових коливань температури.

Затримати всю цю воду і повинен гідроізоляційний шар. Але на цьому його функція не обмежується. Гідроізоляційний шар покрівлі повинен не пропускати вологу зовні до утеплювача, і одночасно з цим дозволяти випаровуватися волозі зсередини приміщення.

Для створення гідроізоляційного шару існує два принципово різних класів матеріалів:

 1. Гідроізоляційні плівки. Це міцні тришарові плівки на основі поліетилену. З односторонньої паропроникністю. Завдяки мікроперфорації така плівка може випускати пар зсередини і затримувати воду в рідкому вигляді. Але пар вона випускає досить повільно в межах 40-50г/м2/добу. Ступінь опору проникнення води відповідає стандарту W2 – це значить, що якщо на поверхні гідробар'єру буде вода в рідкому вигляді, то за добу через нього просочиться не більше ніж 50% води. З невеликими обсягами води під покрівлею така плівка успішно справляється, і все було б чудово, але у гідроізоляційних плівок є ряд істотних обмежень:

  • їх не можна укладати прямо на утеплювач, обов'язково потрібен додатковий вентиляційний зазор, а це ускладнює конструкцію за рахунок обрешітки, а потік повітря виводить з ладу верхні 10-15% товщини утеплювача;  Гідробар'єр з подвійний зазором для вентиляції.jpg
  • в області дахового гребеня і ендови повинні бути розриви для того, щоб повітряний потік міг безперешкодно провітрювати скат покрівлі від карниза до дахового гребеня.
  • Покрівельна вентиляція утеплювача.jpg
 2. Супердифузіонні мембрани. Це матеріали нового покоління, показники паропроникності і опору проникненню води вище в декілька разів. Так, паропроникність супердіфузійної мембрани Євробар’єрТМ від чеської компанії JUTA у 35 разів вище ніж у гідроізоляційної плівки. А водонепроникність відповідає найвищому показнику W1 – затримка 100% води. Супердифузійні мембрани можна укладати прямо на утеплювач. А значить, можна легко і просто обшити і захистити покрівлю навіть дуже складної конфігурації з вежами, примиканнями, зламами і закругленнями.
 3.  Супердифузійна мембрана для утепленого даху.jpg

  Ціна гідроізоляційних мембран істотно вище, але спрощення монтажу і вищий клас вологонепроникності того варті.

Обидва види матеріалів успішно використовуються і застосовуються. Гідроізоляційні плівки виграють за рахунок доступної ціни, а супердифузійні мембрани дають можливість реалізувати найсміливіші інженерні рішення.

Якщо вам потрібна консультація або є інтерес до одного з позначених матеріалів, телефонуйте за номером (050) 414-92-73

Читайте также