Зміст
Від кількості клеїв і готових сумішей в продажу розбігаються очі. Щоб звузити фокус і вибрати відповідний клей для плитки, або для утеплювача розберемо ключові властивості матеріалів. Прояснимо, що безпосередньо впливає на довговічність, зручність нанесення, і щоб плитка не сповзала поки клей ще сирий і щоб трималася і в ванній і на вулиці.
Більшість сухих сумішей для плитки містять в собі стару добру цементно-піщану основу плюс добавки модифікатори, які забезпечують потрібну в'язкість, здатність утримувати вагу плитки, і найголовніше на порядок вищу адгезію (прилипання) до стіни і до плитки. Ще в далекі радянські часи в цементний розчин додавали клей ПВА і там, де його не економили плитка тримається досі. У сучасних клейових сумішах для плитки набагато більше спеціалізацій і особливостей.
Розберемо офіційні позначення в маркуванні клею для плитки, вони стандартизовані і не залежать від виробника:
Особливі властивості маскуються окремими буквами:
Найпростіший і недорогий варіант – це клей для внутрішніх робіт. У бренду Церезіт це суміші СМ-9, СМ-11, хоча СМ-11 уже як би й можна на вулиці, але краще не треба. По реальним показникам він між С0 і С1. Хоча в порівнянні з не дуже якісним клеєм, які випробування на відповідність стандарту не проходили взагалі, Церезітовскіе СМ-11, а особливо СМ-11 Плюс, дуже навіть гідні. Вони відмінно справляються з плиткою середнього розміру на підлозі в коридорі і на кухні. Також будуть добре тримати кухонні фартухи біля мийки та над робочою поверхнею. Для ванних кімнат краще підійдуть вологостійкі суміші, бажано не нижче СМ-11 Плюс.
Дорожчі, а головне морозостійкі суміші йдуть для кріплення вуличної плитки, панелей керамограніта тощо. У них вище і показник адгезії відповідає С2-1МПа, що дозволяє утримувати навіть більшу і масивну плитку на стіні, без сповзання. Дешеві суміші, навіть якщо на них написано для зовнішніх робіт і таке інше, часто плитку не тримають. За реальними властивостями знаходяться десь між категоріями, і якщо на суху можуть видати навіть 1МПа, то у волозі і замерзанні взагалі 0,3-0,4МПа. Така економія призводить до того, що буквально через сезон або два плитка відвалиться.
По лінійці Ceresit краща з сумішей середньої ціни це СМ-14 (С1 Т), вона уже успішно тримає великі плити керамограніта (до 50х50см), підходить для облицювання сходинок і підлоги в гаражах та інших приміщеннях, з інтенсивними навантаженнями і високою вологістю.
А зовсім преміум клас починається з марки СМ-17 стандарт (С2 Е, Т, S1) який дозволяє:
Але, не дивлячись на всі переваги і фантастичну міцність, такий клей не підійде для мармуру, скляної і мозаїчної плитки.
Білий клей для плитки потрібен виключно в декоративних цілях. Ніяких «секретних» переваг у нього немає. Легенди про те, що така суміш клеїть краще з'явилася в зв'язку з тим, що неякісних сумішей для плитки білого кольору не випускають, і практично будь-яка біла суміш набагато краще дешевого плиткового клею. Але якщо порівнювати «однокласників», то властивості білого клею для плитки такі ж, або навіть трохи поступаються.
Наприклад, натуральний мармур – це осадова порода, яка поступово затверділа під дією тиску і температури. Але за структурою є пористою і схильна вбирати навколишні речовини. І темний клей змінить колір мармурового облицювання. Мармур стане сірувато-тьмяним, тому його і клеять на білу основу.
Теж саме відноситься до білої скляної плитки і до дрібної плитки-мозаїки, щоб вони виглядали яскраво і насичено, основа повинна бути білою.
Епоксидний клей для плитки – несуча здатність багаторазово вища в порівнянні з будь-якою сумішшю на цементно-піщаної основі.
Можна клеїти плитку до металу, бетону до будь-яких поверхонь. З'єднання витримує різкі й значні перепади температур, сильну вібрацію і значні циклічні деформації основи.
У приватному будівництві практично не застосовується, тому що в середньому в 20 разів дорожче класичного клею для плитки.
Основна область застосування – аеропорти, метрополітен, виставкові павільйони де виставляється працююча техніка тощо.
Дисперсійний клей на основі суміші синтетичних смол з нейтральним наповнювачем. Знаходиться на півдорозі між епоксидним і цементно-піщаних клеєм для плитки. Продається в відрах в готовому вигляді, працювати потрібно швидко, оскільки клей схоплюється швидше цементно-піщаних. Ціна приблизно в 6-10 разів вище, в порівнянні з хорошим класичним плитковим клеєм. Застосування в приватному будівництві також велика рідкість.
Ще один рідкісний в представник – це рідкі цвяхи. Їх використовують не так рідко, як попередні два варіанти, але в основному для локального ремонту, коли потрібно замінити кілька ушкоджених плиток.
Є ще спеціальні термостійкі клейові речовини зі спеціальним складом, вони потрібні для облицювання печей і камінів.
У дорогих сумішах використовуються цемент більш високої марки без включень (шлаків), пісок теж дрібніше і чистіше, не кажучи вже про модифікатори і добавки. Пропорції і формулу добавок тримають в секреті, а значить якість теж залежить від бренду і ціни.
Отже, критерії якості клею для плитки докладно:
Морозостійкість, вологостійкість і еластичність вимоги вже специфічні і відносяться не до всіх типів клею для плитки. У цій статті ми як зразок згадували торгову марку Церезіт, вона не є абсолютно ідеальною, але купити суміш Ceresit можна де завгодно і властивості клею будуть передбачувані і відповідати стандартам. Правда популярність і поширеність мають і зворотний бік, суміші торгової марки Церезіт підробляють частіше за інших.
Звичайно це далеко не всі бренди, але ці точно продаються скрізь, в тому числі і у нас, відомі, перевірені і передбачувані.
Розглянемо клей для плитного утеплювача, пінопласту і мінеральної вати.
ВАЖЛИВО! У будь-якому випадку вкрай важлива підготовка поверхні і щільність прилягання утеплювача до основної стіни. На жаль, дуже часто пінопласт клеять на «ляпухи» до кривої стіни і між утеплювачем і стіною гуляють такі протяги, що аж свист стоїть. Таке горе-утеплення краде до 50% можливого ефекту. Тобто ви купили 100-150мм утеплювача, а сенсу від нього приблизно як від 50мм, але правильно закріпленого. Не робіть так самі, і не дозволяйте горе-майстрам ліпити, плити на цегляну кладку з незаповненими швами, ось в такому вигляді, див. Фото нижче.
Інша справа, якщо після такого грубого нанесення розчину, що клеїть його потім розрівняти гребінчастим шпателем. Сама стіна повинна бути прогрунтована, нерівності і перепади повинні бути заповнені ремонтною сумішшю (цементно-піщана). Клей для фіксації утеплювача звичайно не потрапляє в такі жорсткі умови як плитковий клей для сходинок з керамограніта, але теж повинен відповідати високим стандартам, і володіти особливими властивостями:
Мінеральна вата і пінополістирол (ЕППС), при майже однакових теплоізоляційних властивостях, принципово відрізняються по горючості, паропроникності і фізичними властивостями. Детальне порівняння цих матеріалів описано тут. Тому при виборі клею це варто враховувати.
Так для мінеральної вати використовуйте паропроникні клейові суміші, спеціальні для волокнистих утеплювачів:
або універсальні суміші, які можна використовувати і для мінеральної вати, і для пінопласту, такі як:
Також важливий матеріал підстави. Для залізобетонних плит, цегли або шлакоблоків можна купити клей на основі цементу без додаткових властивостей.
Якщо підставою є дерево, фанера або OSB, то потрібен еластичний клей, який збереже контакт з поверхнею, не дивлячись на помірні деформації плит від температури або набору вологи. Звичайний клей – відразу розтріскається.
Також рекомендуємо купувати еластичний клей для утеплення новобудов або будівель поблизу залізниць і інших джерел значної вібрації. Тому, що напевно будуть помітні деформації при усадці. Десь розширення, десь просадки або вигини конструкцій. І шар клею з утеплювачем повинен без тріщин компенсувати ці деформації. Як утеплювач тут краще підходить мінеральна вата, як більш пластичний матеріал, який може деформуватися без втрати теплофізичних властивостей.
Якщо у вас з'явилися конкретні питання і потрібно підібрати матеріал для утеплення вашого будинку телефонуйте за номером (0800) 50-54-52.