0 грн. 0

Утеплення під штукатурку - що, як і навіщо!

Є прогноз, що зими знову стануть морозними, а значить утеплювати свої будинки почнуть навіть ті, хто будував з піно- чи газобетону. Але утеплити це півсправи, а чим облицювати фасад. Про вентильований фасад і сайдинг ми вже багато писали, а в цій статті доторкнемося до старої доброї штукатурки. Суть методу в тому, що до зовнішньої поверхні стіни кріпитися утеплювач, а поверх нього наноситься шар штукатурки - це називається технологія мокрого фасаду.

Фасад під штукатурку фото.jpg

Чим утеплювати стіни під фасадну штукатурку

Під штукатурний фасад підходять як мінераловатні плити, так і похідні полістиролу (пінопласт і екструдований пінополістирол). Коротенько розберемо переваги кожного виду матеріалів.

Базальтовий утеплювач під штукатурку.jpg

Базальтова вата - під штукатурку потрібен матеріал щільністю не менш 120 кг \ м3.

Плити базальтового утеплювачу:

 • надійно утримують зовнішній шар штукатурки і не провокують розтріскування;
 • не горять, зовсім ні при яких умовах, з них навіть роблять протипожежні перегородки;
 • паропроникні - це важливо для здорового клімату всередині приміщення, щоб не було ефекту термоса, коли всередині волого, душно, навіть якщо не буде цвілі по кутках, то білизна в шафі набереться вологою сама по собі.

Під штукатурний фасад ідеально підходять спеціальні двошарові базальтові плити, у яких верхній шар більш щільний і жорсткий (150 кг \ м3), а нижній м'який шар (80 кг \ м3) краще прилягає до нерівностей стіни.

До недоліків базальтового утеплювача можна віднести часткову здатність вбирати вологу і ціну вищу в порівнянні з пінопластом.

ВАЖЛИВО! З мінеральним утеплювачем обов'язково потрібно використовувати штукатурку з паропроникним складом.

Пошарова структура штукатурного фасаду показана на малюнку нижче.

Структура утепленого фасаду під штукатурку фото.jpg

Плити з пінополістиролу (пінопласту) - це дешевий, легкий і водостійкий утеплювач.

Пінопласт чи полістирол порівняння.jpg

Але цей матеріал паронепроникний. Це означає, що утеплювати пінопластом стіни з пористих паропроникних матеріалів типу дерева, газобетону тощо наполегливо не рекомендується.

Утеплення пінопластом добре підходить для цегляних і бетонних стін.

Для утеплення фасадів допускається використовувати пінопласт підвищеної щільності ПСБ-С-25 (35), що містить в собі антипірен.

Антипірен надає матеріалу властивість самопотухання. Це означає, що пінопласт горить в полум'ї від стороннього джерела, але самостійно потухає на протязі 4-х секунд.

Будьте уважні, в продажу дуже багато полістиролу без добавок антипірену. Тому не женіться за дешевизною, адже така економія може коштувати життя. Адже мало того, що необроблений полістирол горить як сірник, в процесі виділяються отруйні і смертельно небезпечні речовини.

Крім того, ультрафіолет руйнує пінопласт швидше ніж мінеральну вату, тому не повинно залишатися відкритих ділянок. Також уникайте контакту пінопласту з бітумомісткими матеріалами.

Може здатися, що у нас негативне ставлення до пінопласту. Але ми лише звертаємо увагу, на якість. Хороший пінополістирол на ринку є. За ціною він більш доступний від мінерального утеплювача і при дотриманні всіх запобіжних заходів і технології монтажу він захистить ваш фасад на довгі роки.

Також, існує матеріал більш високого класу на основі полістиролу. Це плити з екструдованого пінополістиролу ЕППС (XPS). Вони щільніші, міцніші і зручніші в монтажу під штукатурні системи, але такий утеплювач помітно дорожчий.

Який утеплювач краще для стін будинку з фасадною штукатуркою

Все залежить від матеріалу стін і від бюджету.

Якщо ви збираєтесь утеплювати цегляний будинок 70-80-х років будівництва, то прекрасно підійде хороший пінопласт. Оскільки паропроникність зовнішнього шару в даному випадку не так важлива, а вартість базальтового утеплювача може виявитися невиправдано високою.

А якщо у вас дерев'яний будинок, або будинок нового будівництва з газобетону - рекомендуємо вибрати мінеральну вату - це більш прогресивний і довговічний варіант.

Що таке штукатурні системи

Це комплект матеріалів - клей, грунтовка, штукатурний склад, фасадна фарба і кріпильні деталі від одного виробника. Якщо ви не є фахівцем, то краще купувати саме комплект штукатурної системи. Адже виробники підбирають склад і властивості матеріалів, так, щоб забезпечити найкращу сполучність, міцність і довговічність утеплювального шару на стіні.

Набирати комплект матеріалів від різних виробників ризиковано, хоч це може бути і дешевше, так роблять досвідчені будівельники.

Технологія утеплення фасаду штукатуркою - коротко про головне

 1. Підготовка стін грунтовкою. Грунтовка заповнює нерівності, робить поверхню більш гладкою і готової до нанесення клейового розчину. Грунтування стіни під штукатурку фото.jpg
 2. Утеплювач приклеюють на стіну і додатково кріплять спеціальними тарілчастими дюбелями. Дюбеля підбираються під матеріал несучої стіни. Під дерев'яні і пустотілі стіни йдуть дюбелі з серединками, що загвинчуються, а для цегляних і бетонних стін - з забивними.  Клей і дюбеля для утеплювача.jpg
 3. Армуюча сітка зі скловолокна під штукатурку. На готовий утеплювач наносять шар клею товщиною кілька міліметрів, після чого - сітку вдавлюють в клей. Поверхню клейового шару з армуючої сіткою всередині вирівнюють і дають висохнути. Товщина, міцність і розмір вічка (отвору) армуючої сітки підбираються залежно від типу утеплювача і виду фінішного штукатурного матеріалу, в середньому розмір вічка 3-6 мм.

Армуюча сітка під штукатурки.jpg

Після можливо кілька варіантів облицювання фасаду:

 1. Фасадна фарба відразу поверх клейового шару, який утримує армуючої сітки. В цьому випадку клейовий розчин наносять більш товстим шаром і ретельно вирівнюють.
 2. Класична штукатурка в кілька шарів - тут вибір стартових і фінішних сумішей з різними кольорами і без настільки широкий, трошки докладніше про це нижче.

Крім зазначених вище матеріалів,ще використовують стартові цокольні і завершальні карнизні планки, а також спеціальні кутові профілі для зміцнення кутів, фасадну фарбу.

Тонкошарові фінішні штукатурки - види і особливості

До тонкостінних видам штукатурки відносяться матеріали де зовнішній шар не більше 3 мм. Заслужено популярні на ринку чотири види штукатурних матеріалів:

 1. Акрилові штукатурки. Продаються у вигляді готових до нанесення розчинів у відрах.
 2. Чим гарні акрилові штукатурки:

  • добре витримують невеликі удари і ковзаючі механічні пошкодження;
  • легко і просто наносити - не потрібна висока кваліфікація, можна впоратися самостійно;
  • можна вибрати практично будь-який колір, при цьому біла акрилова штукатурка значно дешевше, ніж кольорова;
  • швидко висихає і твердне;
  • стійка до появи висолів (соляний наліт) і знебарвлення;
  • стійка до змивання і атмосферних впливів.

  Недоліки акрилових штукатурок:

  • насичені кольори з часом тускніють;
  • акрил щільний і паронепроникний, тому її не можна використовувати для стін, утеплених мінеральною ватою;
  • акрил утворює еластичну плівку, електростатичний заряд якої притягує пил, і фасад швидко забруднюється;
  • під впливом ультрафіолету, штукатурка втрачає зчеплення і еластичність, і на ній можуть з'явитися тріщини;
 3. Мінеральні штукатурні суміші на основі білого цементу - сухі суміші, для приготування розчинів. Для підвищення міцності в суміш додають мікрофібру, а також водовідштовхувальні і пластифікуючі добавки.
 4. Мінеральні сухі суміші для штукатурки дешевше всіх інших варіантів, і ціна не єдина їхня перевага:

  • цементні штукатурки дуже довговічні - сполучні компоненти, що входять до її складу з часом набирають все більшу міцність;
  • вони паропроникні, а значить підходять для базальтових утеплювачів;
  • досить швидко схоплюються.

  Але є і недоліки:

  • обмежений вибір кольорів (світлі, білі і пастельні тони), але це легко вирішити шаром фасадної фарби;
  • також притягують пил і швидко забруднюються, але знову ж таки є спеціальні фасадні фарби, які не притягують пил;
 5. Силіконові штукатурні суміші - продають в готовому до нанесення вигляді.
 6. Чим гарна силіконова штукатурка:

  • міцна і стійка до механічних пошкоджень;
  • паропроникна, підходить для використання з мінеральними утеплювачами;
  • повільно вигорає на сонці, при цьому широкий вибір кольорів робить силіконові штукатурки оптимальним вибором;
  • не притягує пил і навіть добре самоочищається під час дощу;
  • також легко і просто наноситься.

  Недоліком силіконової штукатурки є відносно висока ціна.

 7. Силікатні (полікремнієві) штукатурні склади - також продаються готовими до застосування.
 8. Чим гарна силікатна штукатурка:

  • паропроникна підходить для мінераловатних утеплювачів;
  • довговічна, багатобарвна, стійка до ультрафіолету;
  • найвища хімічна стійкість до кислот і лугів;
  • еластична і не розтріскується;
  • на ній не росте цвіль, лишайники і водорості.

  Недоліки силікатних штукатурних складів:

  • обмежена і «бліда» гамма кольорів, хоча є винятки від декількох виробників;
  • вимагає високої кваліфікації при нанесенні;
  • найвища ціна в класі.

Недорогі мінеральні штукатурки слід обов'язково фарбувати фасадною фарбою. Фарба зробить колір фасаду більш однорідним, захистить поверхню від впливу вологи і забруднень. Інші види штукатурок, крім акрилових, також рекомендується додатково фарбувати кольором, близьким до кольору штукатурки.

Якщо тема утеплення та оновлення фасаду для вас актуальна, телефонуйте за номером (0800) 50-54-25. Допоможемо з вибором матеріалів.

Читайте также