У цій статті не буде зайвої теорії і ліричних відступів з історії винаходу електрозварювальних з'єднань. Важливіше вміти вибрати апарат, який підійде саме вам з тих, що є у вільному продажу. Якщо вам не потрібно варити кольорові метали або нержавійку, то краще купити звичайний зварювальний інвертор. Звичайні інвертори набули широкого вжитку відносно недавно, до того стандартом вважалася трансформаторні моделі.
Найпростіший зварювальний трансформатор складається з масивного сталевого сердечника (магнітного дроту), і двох котушок (високої та низької напруги). Трансформатор перетворює маленький струм і високу напругу живильної мережі в низьку напругу, і великий струм процесу електрозварювання. Зразок саморобного та заводського зварювального апарату зображений на Рис. 1а, 1в.
![]() |
![]() |
Рис. 1 а | Рис. 1 в |
Частота змінного струму на вході і на виході апарату залишається незмінною (50Гц). Щоб запалити дугу і варити на частоті 50Гц потрібно володіти навичками і досвідом професійного зварника. Новачкові впоратися буде дуже складно.
Крім того, зварювальні трансформатори:
Для стабілізації дуги трансформаторні моделі останніх років оснащують випрямлячами. В результаті на виході виходить постійний струм, з яким працювати набагато простіше. Габарити і низький ККД залишаються колишніми, зате зі зварним швом впорається навіть новачок.
Це техніка нового покоління. Тут теж є трансформатор, але він набагато менше і легше, а електроніка дозволяє дуже точно регулювати вихідний струм і напругу.
ККД інверторів 80% і більше. Самі апарати в кілька разів менше і легше в порівнянні з трансформаторними моделями (див. Рис.2).
Рис. 2
У інверторних апаратах вхідна напруга (220В, 50Гц) відразу перетворюється в постійну, потім знову в змінну з високою частотою (десятки тисяч Герц). Високочастотна напруга проходить через трансформатор, де знижується до рівня необхідного для дугового зварювання. А потім випрямляється в постійну (див. Рис.3). Дугу на постійному струмі запалювати легко, хороший шов зможе зробити навіть новачок.
Рис. 3
Може виникнути питання, навіщо штучно підвищувати частоту і два рази випрямляти напругу?
Справа в тому, що чим вище частота електричного струму, тим менше потрібно електротехнічної сталі для муздрамтеатру. Якщо трансформатор потужністю 4кВт для частоти 50Гц важить близько 20кг без кожуха, то ті ж 4кВт, на частоті 10кГц можна перетворити пристроєм, яке важить близько 2,5-3 кг.
На рис. 4 зображені шильдики (таблички) професійних зварювальних інверторів із зазначенням ПН (ПВ) вітчизняного виробництва.
Рис. 4 ПН сварочного инвертора (5 минутный рабочий цикл)
Прикрим винятком можуть стати деякі китайські апарати. Справа в тому, що за європейськими стандартами коефіцієнт ПВ (ПН) розраховується для температури навколишнього повітря +40°С, а китайські товариші розраховані на +20°С. Тому якщо вирішили купити китайський зварювальний інвертор, вибирайте моделі з показником ПВ не менш 60-70%.
Набагато важливіше – ергономіка, міцність корпусу, клавіш і поворотних регуляторів, інформативність табло і індикаторів, а також адекватний паспорт – наявність сервісу і гарантійного обслуговування.
Якщо вам потрібна консультація, телефонуйте за номером (0800) 50-54-52. Відповімо на всі питання, приймемо замовлення і доставимо товар протягом 2-3 днів.